NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1.Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. O godz. 11.00 gromadzimy się z palmami przed kościołem, jeśli będzie padać, wówczas w kruchcie naszej świątyni, poświęcimy palmy i w procesji udajemy się do kościoła, aby celebrować Mszę św. Po Mszy św. konkurs palm. Gorzkie Żale o godz. 15.
- Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona corocznie 25 marca, w tym roku z powodu Wielkiego Tygodnia jest przeniesiona na 8 kwietnia, po oktawie Wielkanocy. Nowenna do MBNP we środę i Msza św.
- W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja do godziny 22.00. Ministranci i lektorzy oraz szafarze prowadza adorację zaraz po zakończeniu obrzędów.
- W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. O godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego. Po tym nabożeństwie adorację prowadzą róże żywego różańca: o godz. 15.00 róża pani Ireny Smalarz, o godz. 16.00 róża Urszuli Knapik, o godz. 17.00 róża Zofii Katra. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Akcji Katolickiej o godz. 20.00. Od godz. 21.00 do godz. 22.00 adorację poprowadzą róże męskie.
- Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zaplanujmy w naszych zajęciach choćby półgodzinną adorację, możliwie w gronie rodziny. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o godz. 9.00, 10.00, 11.00. Po poświęceniu pokarmów o godz. 9.00 adorację prowadzi: róża Lucyny Skórka, o godz. 10.00 róża Bożeny Jaśkiewicz, o godz. 11.00 róża Z. Budzik.
- W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00. Przynosimy świece i paschaliki. Po zakończeniu Wigilii Paschalnej rozpocznie się procesja rezurekcyjna. Niech przyjdą rodzice z dziećmi, które przygotowują się do I Komunii świętej, młodzież bierzmowana, prosimy rodziców o przygotowanie dla dzieci i młodzieży świec chrzcielnych i przyniesienie ich na liturgię wigilii paschalnej. Proszę wzięcie feretronów, sztandarów, figury Zmartwychwstałego i krzyża procesyjnego. Proszę strażaków o przygotowanie i zabezpieczenie warty przy grobie Pańskim oraz o udział w procesji rezurekcyjnej ze sztandarem.
7. Składam podziękowanie za ofiary na kwiaty i odnowienie kielicha mszalnego róży żywego różańca: Lucyny Skórka 840 zł.